קרטנואידים- הצהובים כתומים המופלאים

נוגדי חימצון כתומים לעור

נוגדי חימצון פיגמנטים צהובים כתומים: קרטנואידים

נוגד חימצון (באנגלית: Antioxidant) הוא חומר כימי בעל יכולות חיזור גבוהות, המקטין את קצב תגובות החימצון של חומרים אחרים בסביבתו. המונח “נוגד חימצון” משמש בעיקר לשתי קבוצות חומרים שונות במהות שלהן וגם בהרכבן: כימיקלים תעשייתיים המוספים למוצרים שונים כדי למנוע חמצון, וחומרים טבעיים המצויים במזון וברקמות הגוף.

לראשונים, הכימיקלים התעשייתיים, שימושים שונים והם משמשים כחומרים משמרים במוצרי מזון וקוסמטיקה וכו.. לשניים, שהן מתנות מהטבע של ממש נתמקד במאמר הזה.


תפקידם של נוגדי החמצון
בגופינו

חמצון הוא תגובה כימית שבה אלקטרונים עוברים מחומר מסוים למחמצן. תגובות חמצון יכולות ליצור רדיקלים חופשיים, שמתחילים תגובות שרשרת שפוגעות בתאי הגוף. נוגדי החמצון בולמים את תגובות השרשרת האלה באמצעות הסרה של רדיקל חופשי הנמצא באמצע. הם עושים זאת על ידי חיזור של מחמצנים בסביבתם ובכך הם בעצם מתחמצנים בעצמם. תכונתם החשובה של נוגדי החמצון היא שבמצבם המחומצן הם יציבים יחסית ובכך הם לא גורמים נזק.

תהליך החמצון הוא תוצאה של חשיפה ל”רדיקלים חופשיים”, שהם חומרים בלתי יציבים התוקפים תאים וחלקיקים בגופנו. התוצאה של החמצון היא פגיעה והרס של תאים בגוף, פגיעה במנגנון החיסון והאצת תהליכי ההזדקנות.

הרדיקלים החופשיים תוקפים את הגוף ביתר שאת בגלל חשיפה לזיהומי אוויר, עישון סיגריות, צריכה עודפת של תרופות, חשיפה למקורות קרינה, ואפילו פעילות גופנית מוגזמת. כל אלה יוצרים עומס-יתר על הגוף שמתקשה להתמודד עם הכמות הגדולה של החומרים המחמצנים (רדיקלים חופשיים) והוא זקוק לתגבור. קיימים בטבע סוגים שונים של נוגדי חימצון אשר יכולים להופיע כויטמינים, מינרלים, חומצות שומן ופיטוכימיקלים נוספים

הפעם נתמקד בכוכבים הצהובים כתומים: הקרטנואידים!

זוהי בעצם משפחה של רכיבים מסיסי שומן, אנטי-אוקסידנטים בעלי גוון אדום-כתום-צהוב.
מדובר בנוגדי חמצון חזקים ביותר אשר חיוניים לבריאות העור, לחיזוק מערכת החיסון ולמניעה של סרטן. הקרוטנואידים המפורסמים ביותר הם הבטא-קרוטן, לוטאין, זאקסנטין חומר מוצא לויטמין A וליקופן.

 

בטא קרוטן ושיפור מרקם העור

למעשה מדובר בחומר מוצא של ויטמין A.
ויטמין A הינו ויטמין חיוני למערכת רבות בגוף. הוא מופיע בצורות שונות במזונות ותכשירים קוסמטיים שאחת מהן נקראת רטין A .

אחד מיתרונותיו הגדולים של ויטמין A הוא תפקידו החשוב בתהליך התמיינות תאי הגוף. הוא מאיץ את קצב ההתפתחות של תאים חדשים, מונע את התחמצנותם ובכך גם מעכב את הזדקנותם.

צריכה של בטא קרוטן בתזונה שלנו או כתוסף משלים יסייעו לשיפור מרקם העור, בנייה של תאי עור חדשים,
אלסטיות ברק וגמישות לשכבות העור.
לא סתם קרמים רבים מתהדרים בהימצאותו של ויטמין A , אך ללא ספק יעילותו עולה כאשר ה’טיפוח’ מגיע מבפנים.

 

בטא קרוטן וסיוע במניעת סרטן

אמנם השמש היא מקור כל החיים על פני כדור הארץ אך חשיפה מוגברת אליה מזיקה ואף מסרטנת.
מסתבר שלבטא קרוטן גם השפעה מגינה מצריבות קרני השמש. חוקרים מאוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף ניתחו שבעה ניסויים קליניים שעסקו בהשפעת האנטיאוקסידנט על צריבות עור מקרני השמש. מסקנותיהם מעידות על כך שצריכת מנה יומית של בטא-קרוטן תורמת להגנה מצריבות שמש. עוצמת ההגנה שהושגה הייתה דומה לזו של קרם בעל מקדם הגנה 4.
תקופת נטילה ארוכה יותר תניב הגנה טובה יותר. בעניין זה חשוב להעיר שהכמות הנצרכת של הבטא-קרוטן היא פחות משמעתית והעיקר זה משך תקופת הצריכה.

בטא קרוטן וסיוע וחיזוק מערכת החיסון

בטא-קרוטן, הנגזרת הטבעית של ויטמין A, המשמש כרכיב חיוני לחיזוק מערכת החיסון הן בשל היותו ממריץ את תפקוד תאי הדם הלבנים והן בשל היותו נוגד חמצון רב עוצמה.

בנוסף, הבטא-קרוטן מסייע לראיית לילה, להגלדה של פצעים ולשיקום ריריות פגועות בגוף, כמו במערכת העיכול והעור.

כמו כן מזונות כתומים (כלומר מכילים קרטנואידים אשר מעניק להם את הפיגמנט הכתום) נחשבים כמחזקי טחול . הטחול הינו איבר חשוב במערכת החיסון מבחינת הרפואה הסינית.

 

בטא קרוטן וסיוע באיזון מערכת החיסון בעלת רגישות יתר ( כלומר= נטייה לאלרגיות) 

אלרגיה היא תגובה של מערכת החיסון לחומרים שמערכת החיסון מזהה בטעות כ”אויבים” של הגוף. חומרים אלה נקראים אלרגנים. קיימים סוגים רבים של אלרגנים, בהם ארס דבורים, אבקנים, הפרשות של קרדית אבק הבית, שיער וקשקשת של בעלי חיים, חומרי ניקוי, סוגי מזון מסוימים כמו בוטנים, דגים, ביצים וחלב ועוד.

כשמערכת החיסון, שתפקידה להגן על הגוף מחיידקים, וירוסים וחומרים אחרים, מזהה את האלרגן כאיום, היא מייצרת נוגדנים וחומרים כימיים כדי להילחם בו. אם האלרגן חודר לגוף, למשל באמצעות מגע עם העור, הגוף משחרר חומר כימי שנקרא היסטמין במטרה להרוס את האלרגן. שחרור ההיסטמין גורם לסימפטומים של תגובה אלרגית.
צריכה קבועה של נוגדי חימצון מסוג קרטנואידים יסייעו בחיזוק מערכת החיסון ואיזונה.

 

נו, אז כבר הגעתם למסקנה שאתם רוצים להתחיל להוסיף יותר כתום וצהוב לחייכם?

 

נוגדי חימצון כתומים לעור
חיפוש

מאמרים נוספים

מאמרים נוספים

חיפוש