טיפול טבעי לבעיות פריון

כיצד עוזר הטיפול המשולב בטיפולי פוריות?

הרפואה המשלימה נמצאה יעילה מאוד במחקרים רבים, ביכולתה לתמוך בתהליך טיפולי הפוריות ובתופעות הלוואי הנגרמות ממנו, ולהעלות את אחוזי ההצלחה בקליטת העובר, כמו כן לרפואה זו אפקט אדיר בהרגעת המטופלת הנתונה ללחץ רב וחרדה בתקופה זו של הטיפולים.
הטיפול המשולב יביא לאיזון והסדרת ההורמונים בגופה של המטופלת, שיפור בעיות מכניות ומבניות המונעות קליטה של העובר, הגברת זרימת הדם לאברי הרבייה, תמיכה בתהליך הביוץ, הפחתה בהדבקויות, התכווצויות של הרחם,טיפול בכאב ובאלמנט הנפשי, ועוד בעיות תפקודיות נלוות…

האם ניתן לשלב טיפול משלים במהלך טיפולי פוריות?

את הטיפול המשולב ניתן ואף מומלץ לשלב במהלך טיפולי הפוריות, שכן ע”פ מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות, טיפול זה מגדיל את הסיכוי להריון בריא ולקליטת עובר מהירה ויעילה יותר, ומצמצם באחוז ניכר את שיעור ההפלות.
כמו כן, ישנם מצבים רבים בהם ניתן הטיפול לשני בני הזוג, על מנת להוריד מתחים במהלך הטיפול, לעידוד יצור זרע מוגברת ולשיפור זרימת הזרע.

מה אומרים המחקרים?

  • שיפור הצלחת טיפולי הפריה חוץ גופית (הפריית מבחנה – IVF) – מחקרים שונים מצביעים על כך ששילוב של הפריה חוץ גופית עם רפואה משלימה, מעלה את סיכויי הצלחת טיפולי ההפריה, לשיעור של 40%-50% בעוד ששיעור הצלחתם של טיפולי הפריה ללא דיקור, עומד על כ – 30% בלבד. כך, מחקר שבוצע לפני מספר שנים בגרמניה, בקרב 160 נשים שחוו בעיות אי פריון ועברו טיפולי הפריה, הראה כי בקרב קבוצת הנשים שעברה טיפולי הפריה חוץ גופית בשילוב עם רפואה משלימה, הגיע שיעור הצלחת ההריונות ללמעלה מ – 40%, בעוד שבקבוצה שטופלה באמצעות הפריה חוץ גופית ללא שילוב של רפואה משלימה, עמד שיעור ההצלחה על כ – 26% בלבד. תוצאות דומות למחקר זה התקבלו גם במחקר שבוצע בארה“ב, בו עמד שיעור הצלחת ההריונות בקרב נשים שעברו הפריה חוץ גופית וטופלו באמצעות רפואה משלימה– על למעלה מ – 50%, בעוד ששיעור ההריונות בקבוצה שלא עברה טיפול משלים, עמד שיעור ההריונות המוצלחים על כ – 36%.

  • צמצום מספרן של הפלות טבעיות – נטען, כי מחקרים שונים הראו, שטיפול משלים יכול לסייע גם בהפחתת מקרי ההפלות הטבעיות, עד למחצית, בהשוואה לנשים שעוברות טיפולי הפריה חוץ גופית ללא טיפול משלים. התופעה מיוחסת ככל הנראה לעיבוי רירית הרחם וכן יתכן שלהרגעה אפשרית של שרירי הבטן.

  • שיפור כמות הזרע ותנועתיות הזרע – במחקר שבוצע על גברים שחוו בעיות אי פוריות נמצא, כי טיפול באמצעות רפואה משלימה במשך תקופה של חמישה שבועות, הראה שיפור הן בתנועתיות הזרעונים והן בכמות הזרע בכל פליטה (יחד עם זאת, לא נצפה שיפור בבעיות פוריות הנגרמות בשל שיעור התמותה של תאי זרע או בשל שיעור כמותו של זרע שאינו בוגר).