טיפול טבעי לדכאון מתח וחרדה

טיפול טבעי בחרדה בימינו אנשים רבים סובלים מחרדה ולחץ כרוניים. תחושות כגון עצבנות, מתח, דופק לב מואץ, כאבים בחזה ותחושה של אי שקט כללי מלווה רבים מהאנשים בחיי היומיום. למעשה, חרדה היא בין הנושאים הנפוצים ביותר בעולם בתחום בריאות הנפש. 

לעיתים חרדה תופיע עקב מצב בריאותי אחר כגון יתר פעילות בלוטת התריס ולכן חשוב לוודא שמקבלים אבחנה מדויקת על הגורמים שהובילו לחרדה על מנת לטפל באופן הטוב ביותר.

תופעה אשר הולכת וגדלה בחברה המודרנית. כיום מרבית הפניות לקליניקה הן ממטופלים אשר סובלים מדיכאון מתח וחרדה. לרפואה המשלימה ידע של אלפי שנים והצלחות מוכחות בתחום.
אפשר לצאת מדיכאון והרפואה המשלימה מסייעת בכך על ידי:

 • שחרור אנדורפינים המביאים לשיפור במצב הרוח
 • עלייה באנרגיה וויטליות
 • הרגעת הגוף והנפש
 • מטופלים מתארים בלימה של רגשות שליליים
 • מביאה לאיזון ללא תופעות לוואי ושימוש בתרופות קשות

מה זה התקף חרדה?

זהו התקף הנחווה כחרדה עזה הנמשכת לפרק זמן קצר וגורם לתחושה קשה של פחד. התסמינים הפיזיים עלולים לכלול דופק לב מואץ, קוצר נשימה, סחרחורת, רעד , מתח שרירי והזעת יתר.

התקפי חרדה עשויים להתרחש לעיתים קרובות ובדרך כלל אינם קשורים לאיום חיצוני ממשי. התקף חרדה יכול להימשך בין מספר דקות לחצי שעה. עם זאת, ההשפעות הפיזיות של ההתקף עשויות להימשך למספר שעות.

התקפי חרדה הם תופעה נפוצה מאוד – כ35% מהאוכלוסייה חווים התקף חרדה בזמן כלשהו בחייהם. ללא טיפול מתאים התקפי חרדה תכופים וממושכים עשויים לשבש את איכות החיים והשלווה הכללית ואף להשבית אדם מפעילות שנהנה מהן בעבר , ולהימנע מסיטואציות נורמליות כגון עזיבת הבית או שהות לבד, מפאת הפחד לחוות התקף.

קרא על הטיפול טבעי בחרדה >>

תסמינים של התקף חרדה:

 • תחושה מוגברת של סכנה
 • פחד מוגבר ללא סיבה הגיונית
 • תחושה חזקה של אימה, סכנה או התנכלות
 • פחד להשתגע, לאבד שליטה או למות
 • סחרחורות
 • עקצוצים וצמרמורות, בעיקר בזרועות ובידיים
 • רעד בשרירים והזעה מוגברת
 • גלי חום
 • דופק מואץ
 • תחושת של לחץ בחזה
 • קשיי נשימה או קוצר נשימה
 • בחילה או וכאבי בטן
 • שרירים מתוחים
 • פה יבש
 • ניתוק מהמציאות ומהסביבה
דרכים לטיפול בחרדות ודיכאון

חרדת נטישה SAD

זוהי הפרעת חרדה בה האדם חווה חרדה מוגזמת בכל הקשור לפרידה מהבית או מאנשים איתם יש לו קשר רגשי חזק (למשל הורים, אחים, מטפל, חבר קרוב). חרדת נטישה נפוצה יותר בקרב תינוקות וילדים קטנים בין הגילאים חצי שנה עד שלוש, אך חרדת נטישה עשויה להתבטא באופן פתולוגי גם אצל ילדים גדולים יותר, מתבגרים ומבוגרים.

יש להדגיש כי חרדה מפרידה היא חלק טבעי בתהליך ההתפתחותי שלנו (בניגוד לחרדת נטישה SAD המוגדרת כחרדה מוגזמת) ומצביעה על התקדמות בריאה בהתבגרות הקוגניטיבית של הילד ואין לראות בה הפרעה התנהגותית.

טיפול טבעי בחרדה

חרדה חברתית

כולנו מכירים את התחושה של אי נוחות ואף עצבנות בסיטואציות חברתיות מסוימות. לעיתים נחווה זאת לקראת מפגש עם מישהו חדש, לפני פרזנטציה חשובה בעבודה או לקראת דיבור בציבור מול אנשים שאנו או איננו מכירים. עלולה להופיע תחושה של מתח, מחנק בגרון והזעה בכפות הידיים. אלו הם דברים המעוררים התרגשות אצל רוב האנשים, אך הרוב מסוגלים לעבור ולהתמודד עם זה.

במצב של הפרעת חרדה חברתית, הלחץ שהאדם חווה במצבים האלה הוא קשה מדי בכדי להתמודד. האדם הסובל מהפרעת חרדה חברתית עשוי להימנע ממצבים שנחשבים “נורמליים” כגון  יצירת קשרים חברתיים, שיחות חולין ויצירת קשר עין- מצבים אלו עשויים לגרום לו לאי נוחות ותחושה קשה של לחץ וחוסר אונים. במצב כזה איכות החיים נפגעת, נפגעים תחומי חיים שונים וכמובן נפגעים חיי החברה.

הפרעת חרדה חברתית (הידועה גם בשם פוביה חברתית) היא אחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר. החלק הקשה והחשוב ביותר הוא היכולת לבקש עזרה.

לייעוץ עם מומחה בנושא טיפול בחרדות קשות לחץ כאן

טיפול בחרדות ללא תרופות

חרדת בחינות

חרדת בחינות היא מצב פסיכולוגי בו אנשים חווים מצוקה וחרדה קיצוניים במצבים שבהם הם נבחנים. בעוד שאנשים רבים חווים דרגה מסוימת של מתח וחרדה לפני ובמהלך הבחינות, חרדת בחינות יכולה למעשה לפגוע בתהליך הלמידה ולפגוע בביצוע ובתוצאות המבחן

חרדת בחינות היא סוג של חרדת ביצוע. במצבים בהם הלחץ מופעל ומצופה מאיתנו בין אם זה לחץ חיצוני או לחץ כתוצאה מהציפיות שלנו כלפי עצמנו, אנשים עשויים להילחץ כך שהם למעשה לא מסוגלים לעשות את המיטב.

אנשים רבים חווים מתח או חרדה לפני הבחינה. למעשה, מעט עצבנות יכולה למעשה לעזור לכם לבצע את המיטב. עם זאת, כאשר מצוקה זו הופכת להיות מוגזמת ומפריעה לביצועים בבחינה, היא ידועה כחרדת בחינות.

חרדות אצל ילדים

רגשות כגון פחד וחרדה הם נפוצים אצל ילדים במיוחד כאשר הם חווים מצבים וחוויות חדשות. יש לציין כי רגשות אלה הם חלק מהאינסטינקט ההישרדותי שלנו ואינם מעידים בהכרח על דבר שלילי או על בעיה. רוב הילדים לומדים להתמודד עם פחדים ודאגות שונות דרך התנסויות שונות ותמיכה של ההורים.

עם זאת, ישנם ילדים החווים זאת באופן קיצוני יותר מילדים אחרים והם עשויים להזדקק לתמיכה נוספת. במידה והילדים חשים חרדה יותר מילדים אחרים בגיל דומה, במצב שבו החרדה מונעת מהם להשתתף בפעילויות בבית הספר ופעילויות חברתיות, וכשנראה כי הפחדים והדאגות שלהם אינם פרופורציונליים לנושאים בחייהם – ניתן להסיק כי הילד סובל מחרדה מסוימת ומומלץ לטפל ולתמוך בו בהתאם.

טיפול בחרדות קשות

הטיפול הטבעי בחרדה

רופאים ודיאטנים מתחילים להבין יותר כיצד משפיעים המרכיבים התזונתיים של המזון שאנו אוכלים על המוח. יש קשר ברור וחשוב בין המוח למעיים, וחוקרים מתחילים להתייחס כעת למעיים כאל המוח השני. כאשר חומרים מזינים חיוניים אינם זמינים מספיק, ישנה השפעה ישירה על ייצור של מוליכים עצביים שיכולים להגביר או להפחית התנהגויות הקשורות בחרדה.

טיפול בחרדות - תזונה

שינוי אורח חיים חיובי כולל תכנון ארוחות בריאות ומזינות לאורך היום, בטיפול טבעי בחרדה מומלץ לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות על מנת לשמור על רמת סוכר יציבה בדם. יש להימנע ככל הניתן ממזונות מעובדים, כולל ממתקים וחטיפים.

תכנון הארוחות ואיכותן תפחית את חומרת הסימפטומים ותעזור למנוע התקפי זלילה ולהימנע ממזונות מנחמים שבסופו של דבר יוצרים תחושת אשמה ומגבירים את החרדה.  תכנון הארוחות יתרום גם לתחושה הכללית של לקיחת אחריות ודאגה לעצמנו ובכך תוגבר התחושה הכללית של איזון וניהול נכון של חיינו. מומלץ לצרוך מזונות מלאים ועשירים ברכיבים תזונתיים שיתרמו לתחושת החיות הכללית וישפרו את מצב הרוח.

 • מזונות מומלצים לטיפול טבעי בחרדה: אספרגוס, אבוקדו, בשר רזה, שקדים ואגוזים, יוגורט, קייל, דגים כגון סלמון, דגנים מלאים, גרעיני דלעת, כורכום.

צמחי מרפא לחרדה ודיכאון

שורש ולריאן – צמח מרגיע, תומך בשינה הידוע בסגולותיו בטיפול במצבי אי שקט וחרדה.

אשווגנדה – צמח אדפטוגן, מסייע במצבי חרדה ואנרגיה נמוכה, מסייע באיזון הורמונלי שכן חוסר איזון עלול להוביל לתסמינים של חרדה, משרה רוגע ותומך בשינה.

רודיולה- צמח אדפטוגן ופופולרי בשימוש ברפואה הסינית, מעודד רוגע ורגיעה ומסייע בתסמיני חרדה.

לבנדר– צמח בעל איכות מרגיעה מעודד שינה ומסייע בטיפול בחרדה. ניתן גם להשתמש בצמח כשמן אתרי.

קמומיל- צמח עדין ויעיל בטיפול בחרדות. מרגיע את מערכת העיכול ומסייע בשינה. ניתן גם לשתות כתה.

המלצות נוספות לטיפול טבעי בחרדה

  • התעמלות , מדיטציה תרגילי הרפייה
  • כתיבה 
  • ניהול לוח הזמנים
  • שימוש בשמנים אתריים
  • שמן CBD
  • בילוי בטבע ובילוי עם בעלי חיים
טיפול בחרדות וסטרס בשיטה מוכחת | טיפול טבעי ויעיל שמשחרר

מה מאפיין דיכאון מתח וחרדה?

דיכאון מתח וחרדה מאופיינים על ידי סימפטומים פיזיקליים ופסיכולוגיים,אשר עלולים להשפיע על פעילותינו היומיומית. אנשים אשר נוטים לסבול מהפרעות מתח דיכאון וחרדה, לעיתים יפתחו בנוסף הפרעות שינה, בכי בלתי נשלט, התקפי פאניקה, דאגה, לחץ, בעיות זיכרון, חוסר ריכוז, כאבי גוף, בעיות עיכול, וחוסר עניין בפעילות חברתית אשר בעבר שאבו ממנה הנאה, במקרים קיצוניים אנשים עלולים להפוך חסרי אונים וחסרי תיקווה.

טיפול בחרדות ודיכאון

מהו ההבדל בין הטיפול המשולב למערבי?

בדרך כלל הנוטים לסבול מהתופעות הנ”ל יטופלו ע”י תרופות נוגדות דיכאון, או לחלופין טיפולים פסיכותרפיים. לכמחצית מן האנשים טיפולים אלה לא עוזרים.

לעומת זאת, טיפול טבעי בחרדה עם הרפואה המשלימה המסורתית לא מכירה בדיכאון מתח וחרדה כמחלה כללית, אלא מגמתה היא להתמקד בסימפטומים המלווים את האדם, שכן כל פרט מציג תמונה שונה, ולטפל גם בהם בנוסף לטיפול השורשי, שכן לעתים אדם סובל מדיכאון, אך מה שהכי מציק לו כרגע זה הכאב ראש המלווה אותו מאז הדיכאון, לכן נרצה לפטור את אותו אדם גם מהסימפטומים השונים המלווים אותו בעזרת טיפול טבעי.

טיפול בחרדות ופחדים

על פי מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ,בו נבדקו נשים מבוגרות אשר סבלו מדיכאון ,נמצא כי לאחר כ-12 טיפולים דיווחו 70% מהנשים על ירידה של כ-50% מהסימפטומים אשר ליוו אותן.

לרפואה הסינית יכולת מופלאה לאזן בין גוף ונפש, ומנסיוני עם טיפול טבעי בחרדה מטופלי דיכאון מתח וחרדה התוצאות כל פעם מפתיעות מחדש ומגלות לי שוב שוב מה רב כוחה של רפואה עתיקה וחכמה זו.

האם הטיפול המשולב באמת עובד ?

בהחלט כן. יש לציין שטיפול טבעי בחרדה זוכה להוקרה ויישום נרחב ביותר במוסדות רפואיים ומהווה נדבך נרחב למחקר מדעי יוקרתי בארץ ובעולם. רופאי בתי חולים וקופות חולים מעודדים וממליצים לחולים להיעזר בטיפולים מהרפואה המשלימה.