טיפול טבעי בהליקובקטר

הטיפול הטבעי בהליקובקטר פילורי HP

הליקובקטר פילורי (H.P) הוא חיידק גרהאם שלילי העמיד לחומציות הקיבה ומתיישב ברובד העמוק של רירית הקיבה והתריסריון, שם הוא מחליש את עמידות הקיבה לסביבתה החומצית. 

החיידק שורד את תנאי החומציות הקשים של הקיבה אודות ליכולתו לייצר סביבו עננה בסיסית בתוכה הוא יכול להסתתר. 

חיידק זה אחראי ליותר מ-80% מכיבי הקיבה ו-90% מכיבי התריסריון. חשוב לציין שרק 15% מנשאי החיידק יפתחו כיב פפטי והשאר לא יפתחו תסמינים דלקתיים בכלל.

תסמינים וסימפטומים להליקובקטר פילורי:

במידה ומופיעים הסימנים הבאים, ייתכן מאוד ומדובר בהליקובקטר פילורי:

  • צריבה וכאבים בבטן.
  • נפיחות.
  • בחילה.
  • אובדן תאבון.
  • ריפלוקס.
  • ירידה בלתי מוסברת במשקל.
  • מחסור של B12, אבץ וברזל.

הליקובקטר תסמינים וסימפטומים
הליקובקטר תסמינים וסימפטומים

האם החיידק הזה מדבק?

אחת השאלות החשובות כשמדברים על חיידקים בכלל ועל הליקובקטר פילורי בפרט, היא האם ניתן להידבק בחיידק והתשובה היא כן. ניתן להידבק דרך רוק – נשיקה, שיתוף אוכל או כלי אוכל עם אדם אשר נושא את החיידק. 

כמו כן, ניתן להידבק גם על ידי מגע עם קיא או צואה של אותו אדם. מזון או מים מזוהמים הם מקור נוסף להידבקות בחיידק. 

שיעורי הזיהום גבוהים יותר בקרב אנשים מבוגרים ומהגרים וכך גם במקומות עם תברואה לקויה ותנאי חיים עמוסים. במקומות בהם ההיגיינה גבוהה וישנה פחות צפיפות, שיעורי הזיהום פחותים.

איך מאבחנים את החיידק?

האבחנה נעשית אצל רופא באמצעים הבאים:

  • בדיקת דם.
  • בדיקת צואה המאתרת את נוכחות החיידק בצואה.
  • תבחין נשיפה – זוהי דרך לא פולשנית. נשיפה לאחר שתיית נוזל איזוטופי, שאינו רדיו אקטיבי ואינו מזיק. הנוזל מתפרק בקיבה במידה והחיידק קיים והבדיקה מאפשרת את זיהוי תוצרי הפירוק על ידי האוויר הננשף.

הליקובקטר בדיקה

הטיפול הקונבנציונלי בהליקובקטר פילורי

עקב המורכבות והעמידות של חיידק HP יש צורך במתן של יותר מסוג אחד של אנטיביוטיקה והטיפול התרופתי נקרא הטיפול המשולשף המכיל שניים או שלושה סוגי אנטיביוטיקה ובנוסף תרופה נוגדת חומצה המפחיתה באופן זמני את הפרשת החומציות שבקיבה. 

הטיפול נמשך בדרך כלל בין שבוע לשבועיים ויש לסיים את האנטיביוטיקה על מנת שלא תיווצר עמידות.

הטיפול הטבעי בהליקובקטר פילורי

הטיפול הטבעי בהליקובקטר פילורי נחלק לשני סוגים – טיפול תזונתי וטיפול על ידי צמחי מרפא.

טיפול תזונתי

תזונתי במחלות במערכת העיכול הוא הכרחי ובעזרת תזונה נכונה ומותאמת ניתן ליצור ריפוי והקלה של ממש. הטיפול התזונתי בהליקובקטר פילורי מתמקד באיזון החומציות בקיבה וחיזוק מערכת העיכול. 

חשוב להבין שתזונה נכונה כוללת הימנעות ממזון מעובד ומתועש, סוכר ומוצריו, פחמימות פשוטות, מזונות מטוגנים וחריפים ומזונות עשירים בשומן רווי כגון בשר וחלב. 

מומלץ להימנע מעישון, צריכת אלכוהול וקפאין המגבירים את חומציות הקיבה וכן כדאי להימנע גם ככל הניתן מפירות הדר וירקות ממשפחת הסולניים (עגבניות, תפוח אדמה וחצילים), המגבירים חומציות.

מומלץ גם להוסיף לתפריט היומי:

1

פרוביוטיקה

עוזרת לשמור על האיזון בין החיידקים הטובים והרעים במעי. מומלץ ליטול פרוביוטיקה גם בנוסף לטיפול הקונבנציונלי (לפני או אחרי) לשיפור ושימור התוצאות.

2

נבטי ברוקולי 

הוכח כי הרכיב הפעיל סולפארפאן, הוא בעל השפעות חיוביות על חיידקי HP וכי נבטי ברוקולי מסייעים בהפחתת דלקות בקיבה.

תה ירוק

תה ירוק

על פי מחקרים הוכח שתה ירוק מסייע בהריגת החיידקים ובהפחתת הדלקת.

ג'ל אלוורה

ג’ל אלוורה

הג’ל הנמצא בתוך העלים נמצא כמעכב צמיחה של זני HP והורג אותם, אפילו זנים שהיו עמידים בעבר לתרופות במעבדה.

טיפול טבעי בהליקובקטר בעזרת דבש

דבש

בדבש ישנם רכיבים אנטי בקטריאליים, מומלץ לצרוך דבש איכותי וגולמי כתמיכה בטיפול.

6

שמן זית

לשמן הזית יכולות אנטיבקטריאליות חזקות נגד שמונה זני HP שלושה מאותם זנים העמידים לאנטיביוטיקה. שמן זית גם נשאר יציב בחומציות הקיבה.

7

שורש ליקוריץ’

מסייע בטיפול בכיבים ופציעות לאורכה של מערכת העיכול, נוגד דלקת ומשקם רקמות.

בנוסף לכל האמור לעיל, יש להגביר צריכה של מזונות היוצרים תגובה בסיסית בגוף כגון: ירקות (בעיקר ירוקים), פירות, קטניות, אגוזים ושקדים וכן להגביר צריכה של סיבים תזונתיים – ירקות, פירות, דגנים וזרעים המכילים רכיבים מוצילגיים. ביניהם – שיבולת שועל, זרעי צ’יה וזרעי פשתן. מיץ כרוב נמצא כיעיל בריפוי ושיקום רירית הקיבה ומרגיע את הכאבים.

טיפול צמחי

הטיפול הצמחי מתמקד בהשמדת החיידק וחיזוק המערכת החיסונית. צמחי מרפא נוגדי זיהום ומחזקי חיסון יכללו בפורמולה. הצמחים המומלצים הם שוש קירח (שורש ליקוריץ’), שום, טבבויה, ברברית וחותם הזהב. מומלץ להוסיף לפורמולה גם צמחים שיתמכו בתסמינים ובכאבי הבטן כגון שומר ומנטה.

מסקנות והמלצות לטיפול

כפי שהבנו, הליקובקטר פילורי נפוץ מאוד בקרב מרבית האוכלוסייה, אך ברוב המקרים הוא איננו מתפרץ. 

במידה והחיידק התפרץ קיים אמנם טיפול קונבנציונלי שהוכח כיעיל, אך עם זאת ישנו חשש לעמידות הגוף לאנטיביוטיקה ולהחלשת מערכת החיסון. 

כאמור, לרפואה הטבעית ישנם מגוון פתרונות הכוללים טיפול בתזונה מתאימה ותומכת, שימוש בצמחי מרפא לטיפול ולחיזוק מערכת העיכול והחיסון ונטילה של תוספי תזונה במידת הצורך ואם קיים חוסר. 

לסיכומו של עניין, הבחירה בין השיטה הקונבנציונאלית לטבעית בידיים שלכם ובכל אופן כדאי לדעת ששילוב של טיפול טבעי, אף פעם לא מזיק, ההפך הוא הנכון.