טיפול טבעי בדלקת בדרכי השתן

טיפול טבעי בדלקת בדרכי השתן

 טיפול טבעי בדלקת בדרכי השתן ודרכי מניעה

דלקת בדרכי השתן ובעיקר דלקת בשלפוחית השתן הן בעיות הזיהום הנפוצות ביותר ושכיחותן בקרב נשים גבוהה לפחות פי חמש מאשר בגברים. דלקת בשתן שכיחה יותר אצל נשים בגלל המבנה האנטומי הייחודי לנשים: הסמיכות של האנוס, הוגינה והשופכה שאצל נשים היא קצרה יותר.

ציסטיטיס היא דלקת שלפוחית השתן הנפוצה במידה רבה אצל נשים, כחמישית מכל הנשים סובלות לפחות פעם בשנה מאי נוחות בדרכי השתן, 37.5 אחוזים מהנשים שלא סבלו מזיהום בדרכי השתן תפתחנה את התופעה בתוך 10 שנים, ול-2 עד 4 אחוזים מהנשים הבריאות כביכול יש רמות גבוהות של חיידקים בשתן, עובדה המציינת דלקת סמויה בדרכי השתן. באופן טיפוסי, נשים בעלות היסטוריה של דלקות נשנות בדרכי השתן סובלות מדלקת כזאת לפחות פעם בשנה.

ציסטיטיס חוזרת יכולה להיות סימן לבעיה יותר רצינית כמו: סרטן שלפוחית השתן, סטיה אנטומית או מערכת חיסון לקויה. אצל גברים, דלקות בדרכי השתן הן פחות שכיחות ובדרך כלל מעידות על מום מבני או זיהום בבלוטות הערמונית. אצל ילדות, דלקות בדרכי השתן נדירות

במקרים של דלקת בשתן בהריון, דלקת בכליות או דם בשתן יש לבחור בטיפול תואם, ולמרות שיש תרופות סבתא לדלקת בשתן כזו או אחרת, או דרכי מניעה למשל שתיית מיץ חמוציות, מומלץ לברר תחילה על טיפול טבעי בדלקת בדרכי השתן, או מניעה דוגמת פרוביוטיקה, וזאת לפני שפונים לרפואה המערבית שסביר להניח תרשום אנטיביוטיקה לדלקת בשתן.

דלקת בשתן – תסמינים עיקריים

למקרים של דלקת בדרכי השתן תסמינים שונים ומגוונים, כמו כאב צורב בבטן התחתונה, כאב בחלק העליון של הגב, צורך בלתי פוסק למתן שתן, תחושה שהשלפוחית אינה מתרוקנת לגמרי, הטלת כמויות קטנות של שתן, לעיתים דם בשתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאב עוויתי וצריבה בעת הטלת שתן, שתן עכור בעל ריח רע. בנוסף יש לדלקת בשתן תסמינים לא נעימים כמו צריבה בשתן או דם בשתן, שנגרם עקב לויקוציטים בשתן.

.זיהום בדרכי השתן – הכירו את הסיבות לדלקת בשתן

השתן כשהוא מופרש מהכליות, הוא סטרילי (לא מכיל חיידקים כלל) עד שהוא מגיע לשופכה המובילה אותו מהשלפוחית אל פי השופכה. חיידקים יכולים להגיע לדרכי השתן ע"י עלייה מהשופכה, או באופן נדיר בהרבה, דרך זרם הדם. אצל נשים, חיידק בשם אי קולי, המצוי באופן נורמלי בצואה, נודד מפי הטבעת ומגיע לפי השופכה.

גורמים חשובים, המביאים להתגברות הזיהום או להנצחתו, הם: סתימות מבניות או תפקודיות של הזרימה (המאפשרת לכידה של שתן), ומערכת חיסון חלשה. זרימה חופשית, נפח גדול של שתן, ריקון מלא של השלפוחית ותפקוד חיסוני מיטבי הם אמצעי הגנה חשובים כנגד חיידקים. .

גורמים רבים קשורים לסיכון מוגבר ללקות בזיהום בשלפוחית: הריון (תכיפות כפולה), יחסי מין, אצל נשים – מעבר של חיידקים מפי הטבעת לנרתיק ולדרכי השתן בעת קיום יחסי מין אנאליים לפני החדירה לנרתיק, חבלה מכנית או גירוי וחשוב מכל אולי – מומים מבניים של דרכי השתן, החוסמים את הזרימה החופשית של השתן. זרימה חוזרת של שתן מזוהם מהשלפוחית אל תוך דרכי השתן העליונות היא גורם חשוב בהתפתחות של זיהומי כליות ובהתהוות של זיהומים נשנים. הפרעות סיסטמיות כמו: סוכרת, סרטן שלפוחית השתן (שכיח יותר בגברים) יכול לפעמים לגרות לזיהום בשלפוחית.

בדרך כלל האבחנה נעשית בהתאם לסימנים, לסימפטומים ולממצאים בשתן. בבדיקה מיקרוסקופית של השתן המזוהם יימצאו רמות גבוהות של כדוריות-דם לבנות ושל חיידקים. גידול השתן בתרבית יקבע את כמות החיידקים המעורבים.

היתרון בטיפול הטבעי הוא, שלא חייבים לחכות לתרבית כדי להתחיל טיפול צמחי. צמחי המרפא כ"כ בטוחים לשימוש, שאפשר ליטול אותם בהחלט גם כאשר יש חשד לדלקת בדרכי השתן, ועל סמך הסימפטומים בלבד.

טיפול נטורופתי טבעי בדלקת בדרכי השתן

דלקות חוזרות בדרכי השתן, נובעות בד"כ מחולשה חיסונית מקומית וכללית וחוסר איזון במערכת השתן עצמה. טיפולי האנטיביוטיקה הקונבנציונאליים מיועדים לחסל את החיידק ועצם חזרתה של הדלקת מצביע כי בעיה יסודית יותר גורמת לדלקות בשתן לחזור על עצמן.
חיסול ומיגור החיידק עצמו באמצעים טבעיים כצעד ראשון ויותר חשוב חיזוק מערכת החיסון והתגובה החיסונית המקומית ואיזון מערכת השתן על מנת למנוע חזרה עתידית של הדלקות. פעולות אלו מתבצעות על ידי שינויים באורח החיים, בעיקר בהיבטי תזונה, ניהול מתחים וחשיפה לרעלנות יתר – גורמים משמעותיים להחלשת מערכת החיסון, וכן שימוש בצמחי מרפא לתקופת הטיפול הראשונה.

 

רווית אוליאל / L.AC L.HRB
רווית אוליאל / L.AC L.HRB

מנהלת הקליניקה אולימד רפואה משלימה, מטפלת מזה שלוש עשרה שנים בדיקור סיני ויפני בקליניקות פרטיות ברחבי הארץ, ובמרפאת מכבי טבעי בחולון. מומחית ברפואה סינית, רפואה יפנית, צמחי מרפא, ותזונה.

מיתוסים על נשירת שיער
8 מיתוסים על נשירת שיער

מיתוסים על נשירת שיער סובבים סביב מתי זה קורה, למה זה קורה, איך זה קורה. בואו ניקח רגע אחד ונאשים את ד"ר גוגל בנושא. ועכשיו

שיקום שיער
טיפים לשיקום שיער

רוצה שיער יפה? קבלי טיפים לשיקום שיער, גם אם יש לך שיער מקורזל, חלק או גלי זה לא קשה לטפח שיער בריא ובעל ברק טבעי טיפוח

חזרה לשגרה
חזרה לשגרה – האם שגרה זה רע ?

כמו שהורים רבים כבר יודעים, לא מעט ילדים יתקשו לחזור לשגרה אחרי חגים / חופשות ויציגו את הקושי בדרכים שונות: קשיי התעוררות בבקרים, מצב רוח

סגירת תפריט
זקוקה לעזרה? התחילי צ'אט